34204013026

با ما در تماس باشـید

آموزشگاه آریانا

اسباب بازی خلاقانه چیست؟ معرفی آنها

در دنیای امروزی با  پیشرفت تکنولوژی بازی های رایانه ای ،تبلت و گوشی های هوشمند جای خود را به اسباب بازی برای کودکان داده اند. این در حالی است که بازی های رایانه ای ، گوشی هوشمند و غیره از جمله اسباب بازی های منفعل هستند و آسیب هایی نیز برای کودکان به همراه دارند.برای جلوگیری از این آسیب ها باید به دنبال اسباب بازی هایی بود که نه تنها کودکان  از بازی با آن ها لدذت ببرند بلکه برای آنها مفید نیز باشد.روانشناسان بر این باور هستند که اسباب بازی های خلاقانه مزیت های رشدی بسیاری برای کودکان دارند.در این مقاله اسباب بازی خلاقانه و فواید  آن معرفی می کنیم.

 

مطلب پیشنهادی: آموزش خلاقیت کودکان

 

اسباب بازی خلاقانه چیست؟

کودکان استعدادهای نهانی دارند و اکثر والدین تلاش می کنند تا استعدادهای فرزندان خود را شکوفا کنند .خلاقیت از جمله مواردی است که در پیشرفت و رشد استعدادها نقش آفرینی می کند .از آنجایی که کودکان بیشتر وقت خود را صرف بازی کردن می کنند می توان از طریق بازی  و اسباب بازی چیز های زیادی را به آن ها آموخت .یکی از روش های رشد خلاقیت برای کودکان و نوجوانان اسباب بازی های خلاقانه است . هر شئی که تخیل و خلاقیت کودک را تشویق کند و به او این اجازه را بدهد که خودش تصمیم بگیرد چگونه بازی کند یک اسباب بازی خلاقانه محسوب می شود. اسباب بازی های ساختنی و فکری  از انواع اسباب بازی های خلاقانه هستند. هدف از طراحی این اسباب  بازی ها پرورش خلاقیت است ولی پرسش مهم این است که این اسباب بازی ها چطور این کار را انجام می دهند؟ اولین و مهمترین چیزی که اسباب بازی های خلاقانه را به هدف خود نزدیک می کند خلق کردن  یک چیز جدید است .در انواع مختلف این اسباب بازی ها کودکان به ساختن چیزی نو دست می زنند و در مورد ایده های مختلف فکر می کنند.در روند بازی با این اسباب بازی ها آ نها تلاش می کنند تا با  چالش ها روبرو شوند و راه های ممکن برای حل آن ها را امتحان کنند.

اسباب بازی برای خلاقیت

 

مطلب پیشنهادی: خلاقیت با رباتیک

 

مزایای اسباب بازی خلاقانه

اسباب بازی های خلاقانه برای رشد کودک بسیار اهمیت دارند .بر اساس مطالعات زیادی که انجام شده است ، اسباب بازی های خلاقانه تاثیر زیادی در سلامت شناختی ، فیزیکی ، عاطفی و اجتماعی کودکان دارد به طوری که بازی کردن با این اسباب بازی ها برای رشد سالم کودک اساسی است .

از جمله مزایای اسباب بازی های  خلاقانه  می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. اسباب بازی های خلاقانه تاثیر مستقیم در رشد خلاقیت و تخیل کودکان دارند. به طور مثال وقتی که آ نها با قطعات رباتیک یا لگو ها کار می کنند روش های زیادی را امتحان می کنند تا در نهایت یک سازه ی جدید خلق کنند .در زمان بازی این امکان را می دهند که ایده ها و علایق جدید را کشف کنند .
  2. این اسباب بازی ها به عنوان ابزاری هستند که مهارت های حرکتی ظریف را تقویت کرده و باعث هماهنگی دست و چشم می شوند. کودکان حین کار با اشیاء کوچک مانند قطعات رباتیک، لگو ، بلوک های ساختمانی و غیره مهارت های مختلفی از جمله مهارت دست ورزی را کسب می کنند.
  3. وقتی کودکان با اسباب بازی های خلاقانه کار می کنند تلاش می کنند تا راه هایی برای رسیدن به هدف نهایی خود پیدا کنند . در نتیجه در مورد راه حل های موجود برای حل مسئله فکر می کنند و تلاش می کنند تا بهترین راه را برای رسیدن به نتیجه مطلوب بر می گزینند.این امر باعث می شود که مهارت هایی مانند حل مسئله ، تمرکز و تفکر علمی در آن ها تقویت شود.
  4. اسباب بازی های خلاقانه فضایی را برای کودکان فراهم می کند تا احساسات خود را ابراز کنند . توانایی ابراز احساسات در تقویت اعتماد به نفس و ایجاد انعطاف پذیری نقش بسزایی دارد . اگر کودکان به صورت گروهی از این نوع اسباب بازی ها استفاده کنند در حین بازی با هم تعامل برقرار می کنند و در مورد راه حل ها با هم صحبت می کنند در نتیجه مهارت های ارتباطی آنها تقویت می شود .

 

 

مطلب پیشنهادی: اسباب بازی های رباتیک

 

اسباب بازی خلاقانه

تاثیر اسباب بازی خلاقانه در کشف استعداد

کودکان در بازی هایشان دنیای خود را می سازند .بازی برای آنها بسیار حیاتی است .به ویژه وقتی که از اسباب بازی های خلاقانه استفاده می کنند بسیاری از علایق و استعداد های خود را نمایان می کنند.اسباب بازی های خلاقانه پر از چاش هستند و کودکان را تشویق می کنند که با تمرکز ،تفکر راه حل مناسب برای رفع چالش ها را پیدا می کنند اینجاست که استعداد منطقی کودکان شکوفا می شود .زمانی که کودکان در حال خلق یک اشیاء جدید و یا اتصال قطعات  هستند استعدادهای حسی و حرکتی آن ها نمایان می شود . با مشاهده فعال کودکان در حین بازی با این اسباب بازی ها می توان استعداد آن ها را کشف کرد.اکثر متخصصان رشد بر این باور هستند که استعداد یک ویژگی ذاتی نیست و ساختاری ساخنته شده توسط بشر است با این وجوداز طریق بازی با اسباب بازی های خلاقانه بسیاری از استعداد ها در کودکان رشد خواهد کذد.پرورش استعداد ها ما را برای رشد شخصی، پیشرفت شغلی کمک خواهد کرد.

اسباب بازی خلاقانه را از کجا بخریم ؟

مجموعه آریانا رباتبک با ارائه ی محصولات بی نظیر  بر این تلاش است که آموزش و یادگیری از طریق بازی برای کودکان و نوجوانان را به خانه ها بیاورد .اسباب بازی ساختنی آریانا از جمله محصولات رباتیک آریانا است . این محصول دارای سه طبقه بندی است .در هر بسته، آموزش ۱۰ مکانیزم  به صورت فیلم آموزشی و دفترچه راهنما قرار داده شده است. این بسته شامل مجموعه ای از قطعات رباتیک از قبیل :انواع  نبشی ها  ، تسمه ها ، چرخ دنده ، محور  ، پولی ها و غیره است که کودکان با استفاده از آنها می توانند سازه های زیادی را خلق کنند و خلاقیت ، قدرت تخیل و مهارت دست ورزی خود را افزایش دهند. ضمن ساخت سازه های مختلف با مفاهیمی چون ایمن سازی ، یاتاقان بندی ، انتقال نیرو بین چرخ دنده ها ، انتقال نیروی افقی به عمودی ، نسبت تبدیل چرخ دنده ها ، تغییر جهت نیرو توسط چرخ دنده ها و غیره آشنا می شوند . برای خرید اسباب بازی های ساختنی آریانا به فروشگاه رباتیک آریانا مراجعه کنید.

 

مطلب پیشنهادی: رباتیک و اهمیت آن در رشد کودکان

 

نتیجه گیری

کودکان برای اینکه  قادر به حل مسائل باشند ، تفکر انتقادی و اعتماد به نفس  داشته باشند  و ایده های جدید را کشف کنند باید خلاقیت خود را افزایش دهند . اسباب بازی های خلاقانه یکی از راه های افزایش خلاقیت و رشد استعداد های مختلف در کودکان است.بازی با این اسباب بازی ها به کودکان اجازه می دهد تا بارها آزمایش و خطا کنند تا راه حل مناسب برای رفع چاش های پیش رو را بیابند . آنها می توانند علایق خود و ایده های جدید را کشف کنند .بازی با ابزارهای خلاقانه استعدادهای منطقی ،  حسی ،حرکتی، فنی و غیره را در کودکان رشد می دهد و به آینده ی شغلی آن ها جهت می دهد.

 

ارسال دیدگاه