34204013026

با ما در تماس باشـید

آموزشگاه آریانا

مهندسی رباتیک

سابقه‌ی رشته‌ی  فنی مهندسی رباتیک در ایران کمتر از بیست سال می‌باشد، مهندسی رباتیک در واقع بر گرفته از رشته های مهندسی برق الکترونیک ، مهندسی مکانیک طراحی جامدات و مهندسی کامپیوتر گرایش نرم افزار می‌باشد. رشته‌ی مهندسی رباتیک از نظر پیشرفت جزو یکی از وسیع ترین رشته های مهندسی می‌باشد. اتوماسیون کردن بیشتر کارها توسط ربات‌ها به سریع‌ترشدن  تولید و بالا رفتن کیفیت محصول صنعت بسیار کمک میکند. در این مقاله به مطالبی همچون چگونه مهندس رباتیک شویم ، مهارت‌های مهندس رباتیک ، مهندسی رباتیک در ایران و بازار شغلی آن می‌پردازیم.

چگونه مهندس رباتیک شویم

افرادی که به این رشته علاقه مند هستند در دبیرستان باید در رشته‌های فنی، مهندسی ادامه تحصیل دهند و دروس ریاضی، فیزیک و هندسه را خوب یاد بگیرند، تا بتوانند با شرکت در کنکور رشته‌ی ریاضی و فیزیک، وارد این رشته در دانشگاه شوند. همچنین می‌توانید ابتدا در دانشگاه رشته‌های الکترونیک، کامپیوتر و یا مکانیک را انتخاب کرده و در مقطع ارشد در گرایش‌های رباتیک و هوش مصنوعی ادامه تحصیل دهید.

مهارت‌های مهندس رباتیک

باتوجه به این که مهندسی‌رباتیک نرم افزارهای تخصصی در حوزه‌ی خود دارد فرد به مهارت‌های حل مسئله نیاز پیدا خواهد کرد و همچنین تحصیل در این رشته و انجام فعالیت در آن مستلزم هوش ریاضی خوبی می‌باشد. دیگر مهارت‌های این رشته عبارتند از:

  • داشتن دقت زیاد و توجه به جزئیات
  • داشتن خلاقیت و نوآوری فردی از ابزار اولیه و اصلی برای این شغل می‌باشد
  • داشتن تسلط کافی و علاقه در رشته‌های مکانیک، الکترونیک و کامپیوتر
  • آشنایی داشتن به مباحث سیستم های خودکار، تولید، طراحی ، فرآیندهای تولید ، مواد اولیه ، کنترل کیفیت
  • شناسایی نیازهای مشتریان و توضیح دادن ایده ها و طرح های خود به آن‌ها

مهندسی رباتیک در ایران

مهندسی رباتیک، رشته‌ای جدید در ایران می‌باشد، فرصت‌های شغلی خوبی در بخش آموزش عالی وجود دارد. در حال حاضر بسیاری از صنایع کشور از جمله کارخانه‌های فولاد ، خودروسازی ، مواد غذایی و … تقریبا تمام اتوماتیک می‌باشند. اما متاسفانه تمام ربات‌ها وارداتی است و در بعضی از موارد نصب ، کنترل و تعمیر آن‌ها بر عهده‌ی متخصصان خارجی می‌باشد. شرکت‌های فعال داخلی در حوزه رباتیک به واردات و در بعضی از موارد تعمیرات ربات‌ها می‌پردازند.

بازار شغلی رباتیک

انتخاب شغل مناسب، به عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، مهارت‌ها، شرایط زندگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد بستگی دارد. از عوامل محدود بودن این رشته، کم بودن تعداد اساتید مجرب و متخصص آن می‌باشد.

مهندسی رباتیک، در جهان و ایران یک بخش جدید و رو به رشد است. رشته تخصصی مهندسی رباتیک در کشور ما نیز چند سالی است تدریس می‌شود و فارغ التحصیلانی را به بازارکار ارائه می‌کند. داشتن تجربه و تحصیلات مرتبط با این رشته، تخصص و مهارت بالا ،آشنایی با سیستم‌ها و نرم افزارهای کامیپوتری در استخدام  و تعیین میزان دستمزد آن‌ها بسیار مهم می‌باشند. میزان دستمزد مهندسان در بخش خصوصی رباتیک متفاوت می‌باشد، البته اطلاعات دقیقی از میزان دستمزد آنها در بخش خصوصی و دولتی کشور در دسترس نمی‌باشد.

 اگرچه این رشته از شاخه‌های جدید مهندسی ‌است، اما آینده‌ی روشنی خواهد داشت. در اخر اگر علاقه مند به خلاقیت و نوآوری هستید و می‌خواهید در زندگی و آینده بشر تحولی ایجاد کنید، مهندسی رباتیک بهترین انتخاب برای شما می‌باشد.

ارسال دیدگاه