34204013026

با ما در تماس باشـید

کاربرد رباتیک در علم پزشکی

کاربرد رباتیک در پزشکی چیست ؟

کاربرد رباتیک در پزشکی : رباتها در همه جا هستند ؛ آنها با ویژگیهای فوق العاده خود روش درمان و مراقبت های بهداشتی را تغییر می دهند. در اکثر موارد ، رباتها بیشتر از آنچه انسان‌ها فکر می‌کنند قادرند تا در زمینه پزشکی تاثیرگذار باشند و رباتیک در علم پزشکی بسیار تاثیر گذار است .

کاربرد رباتیک در پزشکی توانایی آن را دارد که با انجام کارهای روزمره پرسنل ، آنها را از فعالیت های سخت و سنگین دور کند ، و با انجام روش‌های درمانی ایمن تر و کم هزینه تر برای بیماران ، کمک بزرگی محسوب می شوند. ربات‌ها همچنین می توانند در مکان های ریز جراحی دقیق

کاربرد رباتیک در پزشکی

انجام دهند و مواد خطرناک را منتقل کنند.

رباتیک می‌تواند در بسیاری از زمینه‌های پزشکی ظاهر شود و به طور مستقیم بر افزایش سلامت جامعه و مراقبت از بیمار تاثیر گذار باشد.

سرعت و دقت بالای سیستم ها و دستگاه های هوشمند سبب می‌شود تا استفاده از رباتیک در پزشکی تاثیرات مثبت فراوانی داشته باشد .

وجود دقت بالا، سیستم‌های هوشمند را قادر می‌سازد تا خطاهای انسانی را کاهش دهد؛ این امر را می‌توان در بهبود فرایند تشخیص و درمان بیماری ها و عمل‌های جراحی مشاهده کرد.

برخورداری از سرعت بالا یکی از مهمترین کاربرد های ربات ها در پزشکی است چرا که به سیستم‌های هوشمند ربات ها قابلیت می‌دهد تا ذخیره و دسترسی سریع به پرونده‌های بیماران و انجام محاسبات و دریافت اطلاعات پزشکی در کسری از ثانیه انجام شود؛ این ویژگی، یکی دیگر از مزایای مهم استفاده رباتیک در علم پزشکی است که از توانایی‌های انسان فراتر می‌رود.

آسیب ناپذیری ربات‌ها یکی دیگر از اهمیت های کاربرد رباتیک در پزشکی سبب می‌شود که تا حد زیادی خطرات ناشی از برخورد پزشکان و کادر درمانی با بیمار و حتی پرسنل خدمات بیمارستان کاهش یابد برای مثال از ربات‌ها می توان برای ضد عفونی کردن بیمارستان و اتاق‌های عمل و همچنین در برخورد با کنترل بیماری های واگیردار استفاده کرد.

همانطور که می‌دانید داشتن صبر و حوصله یکی از خصوصیاتی است که معمولا از پرستاران در برخورد با بیماران انتظار می‌رود اما نمی‌توان این واقعیت را انکار کرد که آنها نیز انسان هستند و از کارهای روزمره خسته می‌شوند این در حالی است که بیماران نیاز شدیدی به حمایت های روحی و روانی در زمان بیماری دارند ، استفاده از رباتیک و کمک آنها به پرستاران تا حد زیادی می‌تواند این انگیزه را برای هر دو گروه بیمار و پرستار فراهم بیاورد.

آینده و جایگاه علم رباتیک در پزشکی

همراهی هوش مصنوعی و رباتیک در پزشکی می‌تواند آینده ی درخشانی را در این حوزه  رقم بزند به طوری که باید منتظر ظهور رباتهایی باشیم که بتوانند مانند یک پزشک جراح یا سایر تکنسین های دیگر پزشکی عمل کنند؛ برای مثال ربات جراح داوینچی میتواند یکی از نمونه‌های موفق این نوع رباتها باشد

دانشمندان حوزه‌ی رباتیک ، فناوری فوق العاده مهیجی را  برای استفاده از رباتیک در پزشکی پیش بینی کرده اند که در آن علم رباتیک پتانسیل قابل توجهی برای کمک به بهبود مراقبت از بیماران را دارا می‌باشد.

حال که ما متوجه اهمیت رشته رباتیک در علوم پزشکی شدیم باید این را هم بدانیم که رباتیک در بقیه علوم از جمله کشاورزی ، مهندسی ، صنایع ، آموزش و … کاربرد دارد برای همین ما در آموزشگاه فنی حرفه ای آریانا گرد هم آمدیم تا به کودکان و نوجوان های عزیز ایران رباتیک را با کادرری مجرب و مدرکی معتبر آموزش دهیم برای اطلاعات بیشتر به سایت آریانا مراجعه کنید .

در صورت علاقه به خواندن مقالات و pdf آموزش رباتیک آن هم به شکل رایگان شما میتوانید با مراجعه به صفحه  pdf آموزش رباتیک  اقدام به مطالعه این مقالات کنید و هر مقاله را در حوضه ای که مرتبط با حوضه رباتیک ، مکاترونیک ، الکترونیک و برنامه نویسی است انتخاب کنید و مطالعه کنید .

اعضای رباتیکی

یکی از کاربردهای رباتیک را می‌توان در جایگزینی بخش‌های از دست رفته و یا معلول بدن انسان دانست پزشکی هر روز تلاش می‌کند تا ارگانها را  هر چه ظریف‌تر و بینقص‌تر به بدن انسان پیوند زند در حالی که رباتیک به جایی رسیده است که  برای  دست رباتیکی که با مغز بیمار مرتبط شده حس لامسه را بوجود آورد.

در حال حاضر پیوند اعضاء با مشکلات بسیاری همراه است از قبیل دفع عضو پیوندی توسط سیستم دفاعی بدن ناتوانی در پیوند زدن تمامی رگها و اعصاب عضو پیوندی به بدن مشکلات روانی حاصل از پیوند عضوی که شبیه به ارگان قبلی و یا عضو مشابه نیست. این موارد باعث می‌شود که عضو پیوندی از کارآمدی بالایی برخوردار نباشد در مقابل اعضای رباتیکی با مشکلات بسیار کمتری نسبت به عضو ارگانیک برای بیمار ایجاد مشکل می‌کند.

در دنیای امروز اهدای عضو از بین فردی به فردی دیگری با مشکلات زیادی همراه است در اینجا بود که دانشمندان که در حوضه مهندسی پزشکی ، رباتیک و پزشکی فعالیت میکنند دست به کار شدن تا با استفاده از علم اعضایی بسازند تا راحت با بدن ارتباط بگیرد و مشکلات پس از عمل های اهدای عضو را هم نداشته باشد آنها با استفاده از کاربرد رباتیک در علم پزشکی توانستند اعضای رباتیکی را وارد جریان پزشکی کنند .

آدرس آموزشگاه رباتیک

کرج : بلوار هفت تیر – انتهای خ صدوقی – نرسیده به پل اتوبان – جنب کوچه خیردوست – آموزشگاه فنی حرفه ای آریانا .

تلفن تماس : ۳۲۸۲۶۴۷۴-۰۲۶

آدرس آموزشگاه رباتیک تهران : خیابان شریعتی – روبروی خیابان شهید کلاهدوز- خیابان امامزاده – فرهنگسرای آفتاب .

تلفن تماس ۲۲۶۴۸۶۰۷-۰۲۱

ارسال دیدگاه